Jak spływać kajakiem żeglowym ?

Przejdźmy do metod sterowania, które zmieniają środek oporu bocznego łodzi. (4) Do tej kategorii zalicza się skręty kierownicy oraz (5) skrętne koła kierownicze na tylnej tablicy. Spójrzmy najpierw na sterowanie żaglowe.
Płetwa chowana jest to płetwa nie obracająca się, zwykle umieszczona pod rufą. Zazwyczaj znajduje się na kajakach turystycznych, ale również na niektórych kajakach rekreacyjnych. Istnieją dwa rodzaje płetw, stałe i regulowane. Regulowana płetwa wciąga się do wnętrza kadłuba, a ponieważ są one najbardziej przydatne do sterowania, skoncentrujemy się na tym typie.
Zanim jednak przyjrzymy się sposobowi skegowania, pomocne jest zrozumienie koncepcji środka oporu bocznego łodzi.
Wyobraź sobie, że stoisz w głębokiej wodzie i jedną ręką popychasz kajak w bok przez wodę.

Załóżmy, że łódź porusza się idealnie w bok, a dziób i rufę przesuwają się dokładnie w tej samej odległości; to dokładne miejsce, w którym ręka dotyka łódki, znajduje się tuż powyżej środka oporu bocznego łodzi.

Gdybyś zamiast tego położył rękę bliżej dziobu i popchnął, dziób przesunąłby się dalej niż rufę, a więc ręka znajdowałaby się przed środkiem oporu bocznego łodzi.
Teraz, zamiast pchać się w bok na łodzi, wyobraź sobie, że wiatr pcha w bok na łodzi i siedzisz w kokpicie. Gdybyś upuścił skeg w dół do wody pod rufą, to zdarzyłoby się tak, że ponieważ skeg ma swój własny opór boczny, ogólny opór łodzi zostałby przesunięty z powrotem w kierunku rufy, a dziób zostałby popchnięty w kierunku wiatru w tył.
Tak więc, w zasadzie, sposób na skeg steer jest zrzucenie skegu w dół, gdy chcesz obrócić łódź w dół na wiatr i podnieść ją w górę, gdy chcesz sterować w górę na wiatr.
Większość wysuwanych skegów posiada przesuwne pokrętło sterujące wzdłuż boku kokpitu, pozwalające na precyzyjną kontrolę ilości łyżwy sięgającej do wody.
Na zrównoważonym kajaku zwykle wystarczy niewielka regulacja łyżwy w dół, aby łódź obróciła się na wiatr. Należy tutaj zauważyć, że jeśli masz zarówno skeg i ster, jak to robimy na naszych łódkach kompozytowych, posunięcie skeg zbyt daleko w dół zmniejszy wydajność steru, ponieważ powstrzyma on rufę przed poruszaniem się na boki.
Dalej znajduje się układ sterowania bocznym sterem. To również zmienia środek oporu bocznego łodzi, z wyjątkiem tego przypadku zamiast dodawania oporu na rufie za pomocą łyżwy, dodajesz go teraz do przodu na dziobie. Upuszczając deski w dół, dziób nie zsuwa się z wiatrem.
Więc jeśli chcesz zawrócić na wiatr, podnieś nieco lewą burtę w górę, a jeśli chcesz zawrócić na wiatr, opuść ją w dół.

Równoważenie bocznym sterem jest bardzo ważne przy kajakarstwie na wiatr.


Ostatnim rodzajem sterowania, (6) jest kierownica, która porusza środkiem ciężkości żagla. Ta metoda sterowania jest stosowana na łodziach z żaglami przednimi i rufowymi, a w przypadku Kayaksailor jest stosowana tylko wtedy, gdy na platformie znajduje się genua. Dzięki niezależnemu przycinaniu każdego żagla, siła ciągnąca w żaglach na boki może być przesunięta zarówno przed jak i za tylną burtą. Odciążenie w ten sposób platformy spowoduje obrócenie łodzi na wiatr lub pod wiatr.
Tak więc, na przykład, jeśli jesteś na wyciągniętej do góry belce z wiatrem dochodzącym z boku i oba żagle mają w sobie wiatr, poluzowując szot grota i uwalniając całą moc z grota, genua będzie teraz miała całą moc, a ponieważ genua znajduje się przed burtami, będzie ciągnąć dziób z wiatrem w dół.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zamierzasz obrócić szot grota w dół, spróbuj go poluzować. I odwrotnie, jeśli chcesz obrócić się na wiatr, poluzuj żagiel genua i uwolnij całą moc z przodu. Teraz żagiel będzie odsunięty od burt, co spowoduje ześlizgnięcie się rufy w dół, co pozwoli dziobowi wznieść się na wiatr.
Sterowanie żaglami działa tylko wtedy, gdy wiatr wieje nad bokiem kajaku i działa w niektórych punktach żagla lepiej niż w innych. Jest bardzo skuteczny na zasięgu brzegu, w większości skuteczny na bliskim zasięgu, nie tak skuteczny na szerokim wodach i w ogóle nie działa na martwy szlaku.
Tak więc teraz, kiedy znasz sześć różnych sposobów spływu kajakiem – wiosło, ster, kadłub, łyżwa, skeg i żagiel – masz do dyspozycji sześć przydatnych narzędzi do skręcania łódką.
Podczas gdy każdy z nich może zmienić kierunek łódki, doświadczony kajakarz często używa kombinacji tych narzędzi, aby efektywnie kierować swoim statkiem. To od Ciebie i Twojej łodzi zależy, jakie kombinacje będą najlepsze.

Podobne wpisy

splyw-kajakowy.eu to strona, która dostarcza codziennie nowych informacji w temacie spływów kajakowych.