Jak wejść na kajak z wody przed spływem kajkowym

Potrzebne do tego są Pływaki wioślarskie, pasy ratunkowe do pływania wioślarskiego i strzemiączka kajakowe.

Czy kiedykolwiek wywróciłeś kajak?


Jeśli tak, to wiesz, że ponowne wejście na łódź jest ważną umiejętnością do opanowania. W rzeczywistości może uratować twoje życie. Nawet jeśli nosimy dobry suchy kombinezon, długotrwałe zanurzenie w zimnej wodzie doprowadzi w końcu do hipotermii, dlatego szybkość powrotu do łódki jest bardzo ważna. W ciepłej wodzie szybkość nie jest tak krytyczna, ale większość zgadza się, że szybkie dostanie się do kajaku to dobra rzecz.
Dla wielu problem polega na tym, że ponowne wejście z wody nie jest najłatwiejszą umiejętnością do opanowania. Młodzi, lekcy ludzie często wydają się wskakiwać na swoje łodzie z bardzo niewielkim wysiłkiem, podczas gdy starsi, ciężsi kajakarze mogą zmagać się z manewrem powrotu. Jaka jest więc odpowiedź?
Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć najlepszy sposób ponownego wejścia na kajak i przećwiczenia tej techniki w różnych warunkach morskich. Niektóre kajaki są łatwiejsze do dostania się do środka niż inne.

Pamiętaj, że w ciepłe letnie dni, kiedy woda jest spokojna to jedno, ale w zimny, wietrzny jesienny dzień, w niesprzyjających warunkach morskich, jest coś zupełnie innego.

Po drugie, pomocne jest wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi w celu przyspieszenia procedury ponownego wejścia. Trzy z nich to pływaki wiosłowe, ratunkowe pasy do pływania wiosłowego oraz strzemię do ponownego wchodzenia.
Narzędzia te mogą być szczególnie przydatne w przypadku kontuzji lub bólu. Ból ramion jest bardzo powszechny wśród zapalonych kajakarzy, a każde urządzenie, które pomaga wrócić na łódź, jest cenne.
Łodzie w różnych stylach często wymagają różnych technik ponownego wejścia. Pełne i nadmuchiwane łódki są zazwyczaj bardzo stabilne i nie mają skłonności do wywrócenia się. Nie powinno więc dziwić, że wielu właścicieli nigdy nie zastanawiało się, w jaki sposób, a nawet czy mogą wrócić z wody do swoich łodzi.
Najczęstszą procedurą ponownego wejścia na pełne i nadmuchiwane łódki jest obrócenie łodzi do pozycji pionowej, sięgnięcie w poprzek środka łodzi, chwycenie za prowadnicę lub dźwignię na dalekiej burcie, nachylenie kajaka do góry i wykonanie kopnięcia nożyczką nogami, przy jednoczesnym wyciągnięciu się w górę i na łódź. Zazwyczaj kończy się na brzuchu w kokpicie, a następnie przewraca się, aby usiąść na siedzeniu.
Podczas gdy większość kajakarzy, przy odrobinie praktyki, może stosunkowo szybko wykonać tę procedurę ponownego wejścia na pokład, wiele osób, zwłaszcza tych z nas, którzy są starsi, z nadwagą lub bez siły ramienia lub nogi, uważa ten manewr za niezwykle trudny, a nawet niemożliwy do opanowania.
Jednym z rozwiązań jest użycie strzemienia ratunkowego, z lub bez pływaka wiosłowego.
Strzemię ratownicze jest prostym regulowanym kawałkiem taśmy lub linki, z klipsem (lub inną metodą mocowania) na jednym końcu i tworzy pętlę lub „strzemię” dla stopy. Jest prosty w obsłudze. Wystarczy przymocować ją do środka łodzi w pobliżu kokpitu, a podczas przebywania w wodzie włożyć stopę do strzemiona i wznieść się w górę, aby pomóc sobie w wyniesieniu się do łodzi. Strzemię jest używane zamiast kopnięcia nożycowego i może znacznie ułatwić wejście na pokład.

Podobne wpisy

splyw-kajakowy.eu to strona, która dostarcza codziennie nowych informacji w temacie spływów kajakowych.